Strašák jménem uzavřenost

Září 25, 2017Šárka
Nejsem v pohodě. I přes tohle obrovský štěstí, který teď mám.

Nedávám své pocity najevo. Neumím to. Radši v sobě všechno držím, stojím v koutě a nic neříkám. Když se přede mě někdo postaví a chce vědět, jak se cítím, na co myslím, neřeknu mu to. Nedokážu to vyslovit. 
Mamča mi vždycky říkala, že jsem přebornice ve skrývání svých pocitů. Nedávám najevo žádné emoce. Možná je to tím, že se tímhle bráním před lidmi. Chci, aby si lidé mysleli, že mi ničím neublíží. A tahle moje přetvářka mi funguje hodně dobře. Jenže pak přijde taková ta poslední kapka, kdy na mě všechno spadne, začnu brečet a nevím, co mám dělat. V hlavě se mi honí všechno špatný, co se v poslední době stalo a já jen sedím a snažím se nějak uklidnit. Bohužel to nejde.

A právě dneska na mě ta všechna tíha v posledním měsíci spadla. Září bylo těžký. Brečela jsem. Dokonce několikrát, ale pořád to nebylo takové to brečení, kdy ze mě všechen stres zmizel, já jsem se po pár hodinách uklidnila a začala jsem zase normálně fungovat. Tenhle strašák za mnou přišel až dneska. A mě samozřejmě nenapadlo nic jiného, než se z toho všeho vypsat právě tady. Vypsat tady všechno mým čtenářům, které možná nikdy neuvidím, než abych šla za někým známým, který mě zná. Ne, na tohle jsem tvrdohlavá. I když mám spoustu kamarádu, kteří by mi porozuměli a vyslechli mě. Nedokážu o tom mluvit s někým, koho znám.

Září bylo ve znamení nemocí a očekávání. To očekávání mě pronásledovalo několik měsíců. Čekala jsem, kdy nastane den D. Ten den, kvůli němuž jsem několikrát v září brečela. Ať už před ním, nebo jen sama večer v posteli. Člověk by si řekl, že tenhle odjezd až moc prožívám. Vážně, připadala jsem si s tím tak hrozně moc trapná a pořád připadám. Jenže veškerý moje vzpomínky z minulosti mě donutili nad vším moc přemýšlet, abych se nespálila jako tenkrát. Můžete být šťastný a spokojený jak moc chcete, ale špatný vzpomínky jen tak nezmizí.
A já se snažím, opravdu. Snažím se to všechno nekazit. Kousnout se do rtu, usmát se, přejít všechno trápení a fungovat, být šťastná. Jenže jsou věci, které jen tak přejít nedokážu. Potřebuju na ně čas.
Přece jenom jsem člověk a jsou věci, které mi ublíží, mrzí mě. Jenže já nechci být za měkkotu a tak se tvářím hrdinsky, že mě to vůbec nezasáhlo. Později se ještě víc uzavřu do sebe a nad vším přemýšlím. Nakonec vše dopadne tak, že nic nevyřeším a vše se opět opakuje.

Nakonec dojdu k tomu, že se nic nezmění a tahle moje uzavřenost mi zůstane. Už to prostě ke mně patří. A vy máte alespoň možnost poznat, že ne všechno je u mě tak růžové jak se zdá. Jsem šťastná a daří se mi, to ano. Ale ve mně je spoustu trápení, díky kterému nedokážu v klidu spát. 

Musím se tomu postavit a bojovat s tím. Sama, protože o tom s nikým nedokážu mluvit.

A pokud máte někdo s uzavřeností stejný problém, nejste v tom sami, nebojte se.

Komentáře (2)

 • Canli

  Leden 20, 2019 at 15:02

  Podle mě si tímto každý procházíme, jen každý úplně jinak. Mám to trochu podobně, i když trochu víc zamotané. Je to těžké tyto pocity popisovat…
  Jsou věci, které s nikým probírat nechceme a zároveň ano. Chceme aby nás všichni pochopili, a aby tyto pocity odešly, ale zároveň víme, že už jsou naší součástí…

  Je super, že jsi tento článek napsala! 🙂 Spoustu lidí si může uvědomit, že v tom není samo a že se tak někdy cítíme všichni. 🙂

  http://www.canli.cz

 • Healthy-mind

  Červenec 16, 2019 at 11:04

  Healthy-mind
  Červenec 16, 2019 at 11:04

  Tvé články se mi strašně dobře čtou a jsem strašně ráda, že s námi mluvíš o svých pocitech. Ono mluvit naživo s někým, tak abychom neukázali naši “slabost” je těžké, ale také vím, že mám v okolí lidi, kterým můžu věřit. Jsou to asi jen 2 osoby, ale jsou. Dříve jsem byla právě typ člověka, který řekl všechno a všem, následně přišla samozřejmě facka, protože děti na základní škole to nechápou a často tyto informace začnou používat proti nám, nejlíp je ještě překroutí do podoby horší verze. Sama jsem se hodně poučila a proto vím, že říkat všem všechno není dobré, takže chápu jak se cítíš a že máš nejspíš nějaký vnitřní strach, který tě napovrch chrání tím, že o tom s nikým neumíš mluvit. Na druhou stranu, tyto starosti ventilovat je strašně důležité, protože pokud to ze sebe nedostaneme nějakým způsobem ven, začneme se dusit a pak to končí špatnými dny, ze kterých se špatně dostává. Věřím, že víš o čem mluvím. Proto je dobré s někým přece jen mluvit, protože to, že o pocitech s někým mluvíme neznamená, že jsme slabí a ještě se nám uleví. Navíc jsem si jistá, že všechny myšlenky, které máš v hlavě a trápí tě, by jsi nebyla schopná napsat ani nám, tak to někdy prosím aspoň zkus. Někomu řekni něco ne tolik podstatného a pracuj na tom, protože jak může být štěstí dvojnásobné, tak neštěstí potom dvakrát tak těžké. Věř mi, sama vím, jaké to je. Jen pozor na to, komu se svěřuješ.

Okomentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Předchozí článek

Analogové vzpomínky | 01

Září 11, 2017

Další článek

Pět pražských dní v bolestech

Říjen 10, 2017