nature

Jaké byly 4 roky na střední?

Leden 4, 2019Šárka
Když jsem na maturitním plese stála v šatně a vnímala všechen ten ruch, všimla jsem si, jak v ten večer každý na své spolužáky zapomněl a byl si jen tak za sebe. Byl tam se svou rodinou a své okolí ze školy nikdo neřešil. Říkala jsem si, proč to takhle nebylo celé 4 roky? Proč si každý nehleděl svého? Zároveň jsem při tom pozorování byla ráda, že už mě čeká jen pár měsíců na této střední škole a konečně z ní odejdu. Věděla jsem, že nebudu všude vykřikovat, jaká skvělá škola to byla, protože byla pravý opak.
 
Pamatuji si své dojmy z prvního školního dne při nástupu na střední. Ve třídě mě při odchodu zastavila jedna holka, která se mi smála za to, že jsem zamlklá a vypadám vystrašeně. Na první pohled mi bylo jasné, že ona bude mít ve třídě brzy takové to “hlavní” slovo a půjde ji vždy slyšet. No a nemýlila jsem se, bylo to tak. Díky ní a jejím kamarádkám se celé roky řešily jen šikany. Jakmile k nám nastoupil někdo nový, automaticky si na něm zasedli. Nebyla to žádná fyzická šikana, byla to psychická šikana, kdy na určitého člověka furt něco pokřikovali a jakmile daný člověk něco řekl, oni měli hned připomínky.
 
Naše třída totiž byla složená ze dvou oborů. Knihovníci a kosmetičky. Musí být všem jasné, že tahle kombinace nikdy nepůjde dohromady a vždy bude nějaký problém. Knihovníci jsou zamlklí introverti a většinou na sebe neupozorňují. Kosmetičky jsou pravý opak. Vždy se ozvou, na všechno mají připomínku a většinou mají nos nahoru. Samozřejmě u nás to nebylo jinak. Jelikož my knihovníci jsme nikdy problémy nedělali a byli jsme většinou chváleni, kosmetičky na nás brzy začali žárlit a ihned se objevily urážky a pomluvy. Z tohoto důvodu jsem ráda, že už v takové třídě nemusím sedět každý den. Jediná moje záchrana byla ta, když jsme měli hodiny jen my knihovníci. Byl klid, žádný hluk a žádné konflikty.
 
Další věcí, proč jsem byla ráda, že konečně odcházím, bylo vedení školy a intru. Po prvním roce, co jsem na intru pobývala se na pozici hlavní vychovatelky dostala ta, se kterou jsem si prostě nesedla. Proč? Protože se mi v prvním ročníku hrabala ve skříni, kdy jsem nebyla přítomna na pokoji ani v budově. Další věcí je internet, kdy jsme měli studijní hodinu a oni internet vypnuli. Ovšem tohle je trochu nemilé, když máte odevzdat úkol na internetu do hodiny, kdy končí studijní doba. Po poprosení, zda by na chvíli internet nemohli zapnout, mi bylo odpovězeno s úsměvem slovíčko ne. Tudíž jsem úkol nemohla odevzdat a ve škole jsem následně musela řešit něco, za co jsem nemohla. V následujících letech se díky paní vychovatelce nemohlo na chodbě ani zakašlat. Při studijní době seděla na chodbě a hlídala, kdo kam jde. Jakmile se někdo uráčil jít na záchod, odměnou mu bylo seřvání, že má zalézt do pokoje. Během studijní doby se nemůžete sprchovat a ani si zajít do kuchyňky pro jídlo. Vše bylo zamčené a klíčky vám paní vychovatelka nedala.
 
Vedení školy bylo také záživné. Paní ředitelku jsem za celé 4 roky viděla asi jen 3x. Jednou první školní den, pak na maturitním plese a u maturity. Jinak vše zařizovala paní zástupkyně. Při zařizování maturitního plesu jsme neměli volnou ruku, protože škola má očividně nasmlouvaného určitého moderátora a kapelu. Jakmile jsme si vybrali někoho, koho bychom chtěli, řekli nám, že už je domluven jejich moderátor. Nikdo z nás studentů ho ale nezařizoval. Na výzdobu sálu jsme dostali také přiřazené aranžéry, kteří se učí na naší škole. Mysleli jsme, že bychom tedy mohli dostat alespoň nějakou slevu, když je to v rámci školy. Slevu jsme nedostali a ještě k tomu vše udělali špatně. Špatně napsali třídy, špatně udělali letáčky a vše nakonec předělávali na poslední chvíli. Předělali to tak, že se to snažili ručně vše přepsat a to bylo tak vše. 
 
Všechen čas na této škole je věnován Veletrhu fiktivních firem. Škola nežije ničím jiným. Všechny třídy jsou nucené se na tento veletrh jít společně podívat. Jelikož nám ve 4. ročníku byly všechny výlety zakazovány, protože jsme maturanti a máme se učit, chtěli jsme dobrovolně zůstat ve škole a učit se, místo toho, abychom šli na veletrh. Bohužel vedení tohle vzalo jako provokaci, a tak jsme ráno museli na veletrh a odpoledne jsme měli odpoledku. 
To mi vlastně připomíná, jak jsme každý rok chodili za vedením, že bychom my knihovníci chtěli na veletrh knih, protože kosmetičky každý rok jezdili na své veletrhy a my jako knihovníci jsme ke svému oboru nikam nejezdili. Ani jednou naše žádost nebyla povolena. Avšak co se ke mně doneslo, letos knihovníci konečně jeli. Takže jsem ráda alespoň za své mladší spolužáky, že se tam dostali. To já letos pojedu na veletrh knih poprvé a sama, bez pomoci naší střední školy. 
 
A takový je názor na mou střední školu. Samozřejmě ve škole byli úžasní učitelé, kteří mi do života dali mnoho rad, byli bezvadní a měla jsem je moc ráda. Na intru byly také vychovatelky, na které vzpomínám ráda. Ve třídě jsem měla sice pár, ale zato pravých kamarádů, kteří při mně stáli a zpříjemňovali mi dny ve škole. Ale není to období, na které budu ráda vzpomínat.
 

Komentáře (12)

 • Irena

  Leden 4, 2019 at 17:55

  Jen taková vsuvka, důležitá poznámka. Moderátora jsme si nasmlouvali my. Konkrétně jsem to byla já, protože nikdo nedokázal pořadně nic zařídit.To, že je to moderátor, který moderuje naší škole maturáky už několik let, je však věc druhá.

 • Šárka K.

  Leden 4, 2019 at 17:59

  Ale byl nám nabídnut jen tento moderátor. Navrhovali jsme přeci i jiné a u těch se moc netvářili, ne? Vím, že nám toho svého furt vychvalovali, a že je zbytečné shánět jiného.

 • Veronika

  Leden 4, 2019 at 20:31

  Doufám, že práva kamaradka jsem byla já�� Stýská se mi, tak si aspoň čtu pravidelně tvoje články��❤️

 • Šárka K.

  Leden 4, 2019 at 20:38

  Samozřejmě že byla. 🙂 Dělá mi to radost, že články čteš. Taky mi moc chybíš. ❤️

 • Thess

  Leden 5, 2019 at 13:05

  Moc pěkný článek 🙂 Já na střední radši ani moc nevzpomínám – praxe v nemocnici, skoro čistě holčičí kolektiv a já nebyla mezi těmi oblíbenými … lepší VŠ 😀

  SmileThess

 • Šárka K.

  Leden 5, 2019 at 13:22

  S VŠ naprosto souhlasím. Jsem mnohem spokojenější. 😀

 • Sára Ef

  Leden 5, 2019 at 16:48

  Já byla na gymplu a na tu školu budu přes všechno ráda vzpomínat, ale mám to stejně. Taky jsem ráda, že jsem pryč a VŠ je v tomhle úplně o nečem jiným, přestala jsem rešit strašný množství věcí, co mě akorát omezovaly 🙂
  Sarushef blog

 • Petra T.

  Leden 5, 2019 at 20:25

  Koukám, že se teda střední nebyla žádná brnkačka a občas se ani nestačím divit, co všechno se na školách děje … my naštěstí měli celkem dobrý kolektiv, ale jak přišel ples a měli jsme ho s oktávou, tak to byly hodně hádky a všechno muselo být podle nich, takže jsem taky byla ráda když to bylo za náma a už jsem je pak neviděla 🙂
  MyGoldenMind

 • Lenka

  Leden 6, 2019 at 16:14

  Já se na střední také moc necítila, věděla jsem, že nezapadám a spolužáci mě moc neberou. Také jsem byla tichá a zamlklá, ve velkých kolektivech se necítím dobře a moc toho nenamluvím. A tak jsem byla zaškatulkována jako tichá, divná a nepřátelská. V prváku se navíc pár kluků i smálo mému vzhledu. Ve třeťáku a čtvrťáku jsem se snažila bavit s více lidmi, ale tak nějak to drhlo. Pár lidí bylo milých, ale cítila jsem z nich, že se se mnou baví jen ze slušnosti. Nebyla jsem ve třídní skupině na Messengeru a občas jsem o sobě zaslechla něco nehezkého. Ale zase mě tam nikdo oproti základce nešikanoval. Jen jsem nezapadala. Jsem ráda, že už mám tyhle kolektivy za sebou. Teď jsem na VŠ a tam je nás tolik, že mě naštěstí nikdo neřeší. 😀 Přeju ti do budoucna už jen štěstí. 🙂

  I am Lenka

 • Pavla Kopuletá

  Leden 6, 2019 at 16:39

  U mě už je střední skoro historie, je to už skoro 15 let zpátky. Je hrozné, jak to letí 🙂 vysoká, práce, vlastní byt… když jsem byla na střední, o tomhle bych ani nesnila, člověk ještě neměl žádné starosti a to bylo fajn. Ale život jde dál a každé období má něco do sebe 🙂 takže si užívej a těš se, co tě ještě všechno čeká a potká 🙂
  All my cosmetics

 • Another Dominika

  Leden 7, 2019 at 19:18

  Mrzí mě, že tvoje 4 roky na střední byly takovéto, ale doufám, že třeba časem budeš vzpomínat jen na to dobré 🙂 Upřímně ani ty moje 4 roky na střední nebyly nejšťastnější, ale v něčem mi gympl přeci jen chybí 🙂

  Another Dominika

 • Ivana Složilová

  Leden 8, 2019 at 20:53

  To je škoda, že zrovna na střední máš takové vzpomínky. To já na moji střední vzpomínám moc ráda, nejraději bych ten čas vrátila. Měli jsme skvělej kolektiv, škola mě bavila a na všechno moc ráda vzpomínám. Asi pro mě ta střední byla taková náhrada za hroznou základku. Tu bych zase ze svého života vyškrtla já.

Okomentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Předchozí článek

fotografování v lese

Rok 2018

Prosinec 31, 2018

Další článek

sparkle moments

Řetízky plné lásky: Sparkle moments

Leden 12, 2019