psaní na notebooku

Jak na vlastní doménu

Květen 11, 2019Šárka

Chtěla bys změnit svou doménu tak, aby byla pro tvé čtenáře lépe zapamatovatelná? Rozčiluje tě, že máš v doméně pořád uvedený blogspot? Potom je tento článek právě pro tebe! Sestavila jsem podrobný návod, jak si založit vlastní doménu. Postup je vcelku dlouhý, ale věřím, že společně to zvládneme. 🙂 A protože mám vše zařízené na stránkách Wedos, bude se to odehrávat v jeho prostředí. Ovšem myslím si, že ať už si vybereš jakéhokoliv poskytovatele, postup bude podobný.

1. Na hlavní stránce Wedosu si najdi záložku s názvem domény a tu si otevři. Zadej si svůj zvolený název domény a koncovku, kterou bys v adrese chtěla mít. Mělo by se ti objevit oznámení, jestli je právě tato doména volná. Pokud jsi měla štěstí hned napoprvé a nikdo takovou doménu nevlastní, můžeš kliknout na registrovat.

2. Teď už se dostáváme do objednávky. Jako první by sis měla zvolit délku registrace, já si nechala 1 rok a po uplynutí mi přijde upozornění na e-mail, že je potřeba doménu opět zase zaplatit. Protože hosting máš na Bloggeru, zaškrtni ve volbě hostingu Po dokončení objednávky neobjednávat webhosting.

postup ve wedosu

3. Po zaškrtnutí všech souhlasů a podmínek, se dostaneš na další stránku. Na té nic neměň. Vše nech tak, jak už bylo. Opět zase jen zaškrtni, že souhlasíš s podmínkami a můžeš pokračovat dál.

postup ve wedosu

Pak už tě jen čeká vyplňování údajů. Dál jsem již nepokračovala, abych si nezaregistrovala novou doménu. 🙂

Po potvrzení objednávky ti přijde e-mail, abys uhradila částku. Tu můžeš uhradit několika způsoby. Za mě mohu doporučit on-line platbu, která byla přijata do 5 minut a já mohla začít s doménou pracovat ihned.

Teď už nás čeká jen propojení domény s Bloggerem. Trochu se zapotíme, ale nebude to nic vážného.

4. Na Bloggeru jdi do nastavení a klikni na základní. V sekci publikování najdeš adresu tvého blogu, klikni na upravit. Objeví se ti bílé políčko, do kterého zadáš svou registrovanou doménu včetně www. Až dáš uložit, objeví se ti chyba. Nemusíš panikařit, tahle chyba je pro nás velmi důležitá.

postup v bloggeru

5. Údaje, které se ti objevily v chybě, zadáme do nastavení Wedosu. Otevři si jejich stránky a přihlas se do zákaznické administrace. Klikni na záložku DNS, objeví se ti tabulka, ve které najdeš svou doménu. Budeš ji potřebovat upravit, takže na ni klikni.

postup ve wedosu

6. Po kliknutí na doménu se ti objeví nová stránka. My potřebujeme DNS záznamy, které najdeš v levém sloupci. Jakmile se dostaneš na tuto stránku, klikni na nový záznam. Teď tě čeká přidávání všech údajů, které se ti objevily v Bloggeru.postup ve wedosu

7. Jakmile klikneš na nový záznam, objeví se ti tabulka na vyplnění, jako to vidíš na dolním obrázku. Je důležité, abys myslela na to, že nepřidáváš typ A, ale typ CNAME! Nezapomeň to tedy v tabulce změnit. Kopíruj jednotlivé části z Bloggeru do příslušné tabulky. Jakmile vyplníš jednu, nezapomeň kliknout na aplikovat změny, aby se ti vše průběžně ukládalo.

postup ve wedosu

8. Teď potřebuješ nastavit A záznamy. Abys je mohla nastavit, potřebuješ k nim 4 IP adresy, které najdeš v tomto odkazu jako třetí bod. Postup je úplně stejný jako u CNAME záznamů, jen nezapomeň změnit typ na A záznamy! Název nechej prázdný a adresu napiš do pole data.

postup ve wedosu

9. Příslušné změny, které jsi udělala na Wedosu, potřebujeme promítnout do Bloggeru. Vrať se tedy do jeho nastavení a klikni na uložit. Tentokrát by se ti neměla objevit žádná chyba. Poté klikni na upravit a zaškrtni přesměrování. Opět dej uložit a mělo by být hotovo!

postup v bloggeru

postup v bloggeru

Pokud se dostaneš do situace, že nebudeš vědět, jak dál, můžeš napsat do zákaznické podpory. Tam ti jistě poradí a pomůžou ti vyřešit daný problém. V případě, že se chceš z nějakého důvodu podpoře vyhnout, můžeš mi otázku zanechat v komentářích a já se ti pokusím poradit. 🙂

Nezapomeň mi nechat v komentáři adresu na tvou novou doménu, ať se mohu pokochat. 🙂

Komentáře (2)

 • Camellia

  Květen 12, 2019 at 09:42

  Takže ty funguješ na bloggeru, nebo ne? Mě osobně je blogger příjemnější, ale všichni od něj v dnešní době odrazujou, tak jsem z toho taková rozpolcená

  1. Šárka

   Květen 12, 2019 at 09:52

   Ty jo, teď jsem si uvědomila, že tenhle návod může být trochu matoucí. 🙂 Já jsem několik měsíců u WordPressu, Blogger mi nenabízel tolik možností. Tento článek již není aktuální, ale přišlo mi fajn ho zveřejnit alespoň pro ty, kteří na Bloggeru jsou. Brzy má vyjít článek, jak přesunout blog z Bloggeru na WordPress. Vše dělám ze svých zkušeností a jelikož jsem si nejdříve nastavovala svou doménu na Bloggeru a pak přešla k WordPressu, postup bude tedy úplně stejný, jako ten můj. 🙂

Okomentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Předchozí článek

canli

"Hodně jsem se nudila ve škole. Chtěla jsem se učit víc", říká Canli

Březen 15, 2019

Další článek

notebook s diářem

Jak převést blog z Bloggeru na WordPress

Květen 15, 2019