Co jsem četla | Hygge

Leden 6, 2018Šárka
Pokud jste pravidelnými čtenáři mého blogu, určitě víte, že se ráda zaměřuji na pozitivní myšlení a šťastný život. Proto mi bylo hned jasné, že tato kniha si mě získá. A to nejen překrásnou obálkou, ale i zajímavý obsahem.


Když jsem si knihu prohlížela v knihkupectví, něco mi říkalo, že je stvořená pro nás introverty. Lehce jsem si prohlédla strany a zahlédla jsem pár věcí, které by udělaly radost každému člověku, který má rád svůj klid a pohodlí. A právě proto jsem si ji musela koupit.

Vysvětlit pojem hygge je vcelku složité, to sám autor píše hned na začátku knihy, ale jakmile se začtete, zjistíte, že takový hygge prožíváte v průběhu dne několikrát.

„Správně napsat a vyslovit hygge je ještě jednoduché. Ale přesně vysvětlit, o co se jedná, to už je trochu zapeklité. Hygge bývá popisováno různě, od útulna na dušischopnosti hodit starosti za hlavu přes vyhledávání všeho, co nás uklidňuje.“


Hned na úvod nás autor seznamuje s pár zvyky a statistikami z Dánska. Díky této knize jsem se dozvěděla alespoň pár zajímavých faktů. Věděli jste, že právě Dánové mají největší spotřebu svíček za rok? A za to může právě hygge, protože světlo je základním znakem pohody. Svíčky a tlumené světlo mám v oblibě i já, proto v mém pokoji najdete pár svíček a světýlka nad mou postelí. Když si je rozsvítím, lehnu si na postel, vezmu si knížku a usrkávám čaj, je to obrovsky hygge.

„Žádný návod na hygge by nefungoval bez svíček.


Jídlo a pití. Kapitola, která nebyla tak úplně pro mě. Samozřejmě jídlo miluji, ale že bych si užívala to, že si ho vařím, to se zrovna říci nedá. Vaření jsem nikdy ráda neměla. Jediné, v čem jsem se s v této kapitole našla, byla horká čokoláda, čaj a bezinková limonáda. 
Pro zájemce, kteří si vaření oblíbili, tak v této části najdete i pár receptu, které se v Dánsku považují za hygge. A abych řekla pravdu, vypadají moc hezky a chutně.

Tváře od mouky a ruce od těsta, když se rozhodnete něco upéct, je hyggelig zábava, do které se můžete pustit sami nebo s přáteli a rodinou.


Kapitola, která mě hned zaujala a věděla jsem, že bude trochu o mně. Oblečení. Můj hlavní znak v oblékání jsou většinou svetry, košile a doma nosím většinou jen pletené ponožky od babičky. A právě tyto kousky si zaslouží označení hygge. Proč? Protože z těchto kousků přímo září pohodlnost. 
Touto kapitolou rovnou navazujeme na domácí doplňky. A klidně se vsadím, že každý z vás má doma něco hygge. Pletené deky, hodně polštářků, váš koutek, kam si rádi sednete po náročném dni a relaxujete, knihy, svíčky, dřevo a někteří máte doma také krb. Když si pročítáte tento seznam doplňků, nevybaví se vám hned pohoda, spokojenost a odpočinek? Mně ano.

„Dánská móda není výstřední, je minimalistická, elegantní, ale rozhodně ne sešněrovaná.“


Hygge – společenský kontakt pro introverty. Když jsem si tento název přečetla, vzpomněla jsem si na můj odhad, který jsem měla v knihkupectví. Udělalo mi obrovskou radost, že jsem se trefila a našla jsem dokonce takovou kapitolu.
V této části autor vypráví svůj zážitek, který se mu přihodil na jedné z přednášek, které dělá. Mladá dívka, která se dobrovolně přihlásila, pověděla, že hygge je vlastně takový svět introvertů. Sama je introvert a toto téma ji vždy zajímalo. Já s ní musím naprosto souhlasit. V knize jsem se také našla a dostala jsem pár typů, jak využít svůj čas, který ráda trávím o samotě. 

„Introverti se raději vytratí na své oblíbené místo a čtou si. To vše má náhodou velice vysokou hygge hodnotu.“


Pomalu se blížíme ke konci knihy, kde se dozvídáme, jak vypadá hygge mimo domov, a také tu základní myšlenku, že hygge vlastně nic nestojí. Pocit štěstí si nemusíte kupovat. Stačí si třeba večer po dlouhém dni sednout, dělat to, co vás uklidňuje a žít. Žít přítomným okamžikem a užívat si každou minutu.


Nejlevnější cenu knihy Hygge – Prostě šťastný způsob života naleznete na Srovname.cz.
Komentáře (6)

 • Ftcf

  Leden 6, 2018 at 18:13

  O knize slyším poprvé, ale docela mě zaujala 🙂
  Pěkný článek 🙂

  http://www.ftcfblog.blogspot.cz

 • Niki R.

  Leden 6, 2018 at 19:43

  Tuhle knížku už mám objednanou, nehorázně se na ní těším:D.
  Windy pink style

 • Janina tvoří skvosty

  Leden 7, 2018 at 15:57

  Koukám mezi blogery poměrně oblíbená knížka 🙂 Asi se k ní budu muset taky dostat! Jinak chválím krásný blog a beru odběr (jako Janina Pálková). Pokud koukneš ke mě a dáš sledování budu moc ráda. Přeji hezkou neděli 😉

 • Kateřina Hlaváčková

  Leden 9, 2018 at 06:22

  Mě teda knížka upřímně už od začátku moc nezaujala, zkrátka proto, že mi to nepřijde nic nového. Asi je to tím, že u sebe podobný "lifestyle" nebo myšlenky prosazuji už poměrně dlouho (radost z maličkostí, svíčky, všechno, co jsi zde shrnula…)a přijde mi to jako samozřejmost. A tak mě asi docela překvapilo, že o tom někdo napsal celou knížku. Ale vzhledem k tomu, že tě tolik potěšila, tak na ní asi něco bude. 🙂
  Kout světa

 • Vanesa

  Leden 10, 2018 at 20:24

  Je zajímavý, jak máš z knížky rozdílný pocity než já. Nečetla jsem přímo tuhle, ale jinou knížku o Hygge a právě jsem na blog sepsala něco jako "recenzi", tak se když tak mrkni. Vůbec jsem hygge nebrala jako něco pro introverty,spisovatelka té "mojí" knížky naopak pořád zdůrazňovala, jak se kdo cítí hyggelig s přáteli a ve společnosti. A komentář nademnou jsou přesně moje slova, taky tenhle "lifestyle" prosazuju už dlouho.

  https://lettersfromvanes.blogspot.cz/

 • Michaela Šislerová

  Leden 19, 2018 at 14:17

  Dánové mají skvělý styl, loni jsem byla v Kodani a tamní kavárny něco úžasného 🙂 Já si teda pečení vždy velmi užívám, je to takový můj relax 🙂

  WantBeFitM

Okomentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Předchozí článek

Můj nový parťák

Prosinec 27, 2017

Další článek

Přírodní domácí mýdla

Leden 14, 2018